Post

Odpuść sobie i idź dalej

Dwaj mnisi wędrowali przez las i natknęli się na piękną kurtyzanę stojącą na brzegu wezbranego strumienia. Ponieważ złożyli śluby czystości, młodszy mnich zignorował kobietę i szybko przeszedł przez strumień.

Zdając sobie sprawę, że piękna kobieta nie zdoła samodzielnie przejść przez strumień, starszy mnich wziął ją w ramiona i przeniósł przez strumień. Gdy dotarli na drugi brzeg, delikatnie postawił ją na ziemi. Kobieta uśmiechnęła się w podziękowaniu, a mnisi ruszyli w dalszą drogę.

Młody mnich aż się gotował, wciąż na nowo wspominając całe wydarzenie.
„Jak on mógł? – ze złością pytał sam siebie. – Czy nasze śluby czystości nic dla niego nie znaczą?” Im więcej młody mnich myślał o tym, co zobaczył, tym bardziej rosła w nim złość i bulwersowała go dyskusja, którą sam ze sobą prowadził: „Gdybym ja zrobił coś takiego, zostałbym wyrzucony z zakonu. Obrzydliwe. Może nie jestem mnichem tak długo jak on, ale umiem odróżnić dobro od zła”.

Spojrzał na starego mnicha, żeby sprawdzić, czy ten przynajmniej czuje skruchę z powodu swojego postępku, ale ten wydawał się równie pogodny i spokojny jak zawsze.
Młody mnich nie mógł dłużej wytrzymać milczenia:

– Jak mogłeś to zrobić? – spytał napastliwie. — Jak mogłeś w ogóle spojrzeć na tę kobietę, a co dopiero podnieść ją i trzymać? Czy nie pamiętasz o swoim ślubie czystości?

Starszy mnich spojrzał na niego zaskoczony, a potem uśmiechnął się z wielką łagodnością w oczach.

– Ja już jej nie niosę, bracie. A ty?

A co Ty wciąż niesiesz ze sobą? … Czy nie jest tak, że zbyt długo rozpamiętujemy zdarzenia z naszej przeszłości, które nie pozwalają nad poprawnie funkcjonować?

Odpuść sobie i idź dalej!

Powiązane wpisy:

Comments

  • Świetna przypowieść! Zgadzam się, nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, tylko wyciągnąć odpowiednie wnioski i iść dalej.

    Pozdrawiam
    Kamil Sabatowski ostatnio opublikował..Załóż biznes w Indonezji.My Profile

    Kamil Sabatowski

    2 stycznia 2013

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment

CommentLuv badge