Post

Może tak, może nie, któż to wie…

Jest pewna bardzo stara historia o chińskim wieśniaku.

Któregoś roku pogoda była wyjątkowo dobra i zboże, które uprawiał, wyrosło zdrowe i silne, więc wszyscy sąsiedzi mówili mu, że ma szczęście, bo zbierze dobre plony. Wieśniak odpowiedział: „ Może tak, może nie, któż to wie”.

Na dzień przed rozpoczęciem żniw z równiny nadbiegło stado dzikich koni i stratowało pole rolnika. Sąsiedzi zebrali się i powiedzieli, że to wielki pech stracić tak wielkie plony. Wieśniak odparł: „ Może tak, może nie, któż to wie”.

Następnego dnia syn rolnika wyszedł z wielką liną i schwytał dzikiego ogiera oraz trzy klacze, a sąsiedzi zebrali się, by podziwiać konie i powiedzieli wieśniakowi, że ma wielkie szczęście. Ten odpowiedział „ Może tak, może nie, któż to wie”.

Rano syn rolnika zaczął ujeżdżać konie i kiedy tylko dosiadł ogiera, ten go zrzucił, chłopak upadł na ziemię i złamał nogę. Sąsiedzi wnieśli go do domu i użalali się nad wieśniakiem, mówiąc, że ma okropnego pecha, bo jego jedyny syn tak się zranił. Rolnik odparł: „ Może tak, może nie, któż to wie”.

Następnego dnia do wsi nadciągnęła armia cesarza w drodze na wielką bitwę i wszyscy zdolni do służby młodzi ludzie zostali schwytani i wcieleni do wojska. Ale nie syn wieśniaka, który miał złamaną nogę. Wszyscy sąsiedzi powiedzieli mu, że ma wielkie szczęście, gdyż jego syn uratował się przed wojskiem, a wieśniak odparł: „ Może tak, może nie, któż to wie”.

Powiązane wpisy:

Comments

 • Świetny morał. Powiedzenie rolnika powinni zapisać sobie wszyscy Ci którzy zapominają o tym, że nasz los bywa bardzo zmienny.

  Kasia

  6 lipca 2012

 • Niesamowita przypowieść – już kolejna tak trafna na tym blogu. Z absolutnie każdej sytuacji może zrodzić się negatywna lub pozytywna. Jednak często jest tak, że to człowiek swoimi myślami może wpływać na pozytywny, bądź negatywny odbiór otoczenia.

  Pozdrawiam
  Kamil Sabatowski ostatnio opublikował..Darmowe wakacje. Aktywa i pasywa.My Profile

  Kamil Sabatowski

  7 lipca 2012

 • No tak to są po prostu koleje losu. Tak w życiu jest czasami myślimy, że coś co się zdarzyło było dla nas pechowe, a za jakiś czas może okazać się długofalowo, że było zupełnie odwrotnie. Tak czy tak ja wierzę w ślepy los i w to, że pewne rzeczy zdarzają się bo tak miało być. Koniec, kropka.
  Andrzej G ostatnio opublikował..Geodezja KrakówMy Profile

  Andrzej G

  11 lipca 2012

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment

CommentLuv badge