Post

Moje prywatne drzewo życzeń

Podróżujący człowiek przypadkiem trafił do raju. W hinduskiej koncepcji raju są drzewa życzeń, kalpataru. Siadasz pod nimi, zapragniesz czegoś i natychmiast życzenie zostaje spełnione, nie ma przerwy między pragnieniem i jego spełnieniem.

Ten człowiek był zmęczony, zasnął więc pod drzewem życzeń. Gdy obudził się, był bardzo głodny, rzekł więc: „-Chciałbym dostać coś do zjedzenia”. Natychmiast znikąd pojawiło się jedzenie płynące w powietrzu, smakowity posiłek. Zaczął jeść, a kiedy poczuł się nasycony, pojawiła się w nim inna myśl: „-Gdybym mógł czegoś się napić…”. I natychmiast pojawiło się cenne wino. Pijąc wino, odprężony w chłodnym powiewie rajskiego wiatru, w cieniu drzewa, zastanawiał się: „-Co się dzieje? Czy to sen, czy jakieś duchy ze mną igrają?” I pojawiły się duchy, dzikie, straszne, przyprawiające o wymioty. Zaczął się trząść, pojawiła się w nim myśl:”- Na pewno zginę, zabiją mnie”.
I został zabity.

Myśliciel tworzy swoimi myślami – oto jedna z najbardziej fundamentalnych prawd, jakie trzeba zrozumieć. Wszystko, czego doznajesz, jest twoim wytworem. Najpierw to tworzysz, potem tego doświadczasz, a potem zostajesz przez to przeżycie pochwycony ponieważ nie wiesz, że w tobie istnieje źródło wszystkiego.

Ta pradawna opowieść ma ogromne znaczenie.

Twój umysł jest drzewem życzeń, cokolwiek pomyślisz, wcześniej czy później stanie się to.

Powiązane wpisy:

Comments

  • Kolejny niesamowicie inspirujący wpis. Myśli modelują rzeczywistość, w której się znajdujemy. Studiuję indologię, jednak nie spotkałem się jeszcze z tą przypowieścią. Tym bardziej jestem zadowolony, że się o niej dowiedziałem!

    Kamil Sabatowski

    17 maja 2012

  • Cieszą mnie Twoje słowa Kamilu:)

    Paweł

    19 maja 2012

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment

CommentLuv badge